Log-ind for at forsætte eller register en ny Min rejse konto
Ingen konto endnu?
Opret konto herSe din rejse med din booking nr.
Glemt dit password?Nilkrydstogt og rundrejser - Luxor og rundrejser - Egypten
All Inclusive
Kombiner 1 uges Nilkrydstogt med en ekstra uge i Hurghada ved Rødehavet på en 2-ugers ferie og få både bade og kulturhistoriske oplevelser med hjem.
God tid til både kultur langs Nilen eller afslapning ved Rødehavet.
Skal du have tid til ikke bare at opleve Egyptens største kulturseværdigheder langs Nilen og bagefter fordøje alle indtrykkene på en afslappende ferie ved Rødehavet, tilbyder vi vores meget populære kombinationsrejser. Du begynder med en uge på Nilkrydstogt og slutter med en uges afslapning i Hurghada ved Rødehavet.
Denne rejse egner sig til alle, der ønsker at kombinere kultur og oplevelser med pool og strand. Og en god kombination, hvis børnefamilien gerne vil se det vigtigste uden at stresse og samtidig opfylde børnenes ønsker om en rigtig skøn ferie ved stranden. En ferie med masser af aktiviteter, men også rigelig tid til at sole og bade.
Godt at vide:
Vi rejser fra København og Aarhus Airport hele året. Efter den første uge ombord på Nilkrydstogtet, bliver du kørt med bus retur til Hurghada.
I Hurghada er der mulighed for udflugter til paradisøen Mahmya med sine kridhvide sandstrande, azurblå hav og smukke koralrev, der vrimler med tropefisk i alle regnbuens farver. Eller tag på en dagsudflugt til Cairo med bus eller fly.
Hjemrejse med fly fra Hurghada.
Hvad er der inkluderet?
Fly fra Kastrup eller Aarhus Airport til Hurghada og buskørsel til Luxor t/r. Transport tid fra Hurghada til Luxor ca. 4 timer
På Nilkrydstogtet er helpension inkluderet (ikke drikkevarer), opholdet i Hurghada er med All inclusive.
Udflugtspakken ombord på Nilkrydstogt er IKKE inkluderet i rejsen, og vi anbefaler, at du køber vores udflugtspakke fra Nilkrydstogtet til 1.399 kr. /børn 999 kr. Det er også muligt at købe ekstra udflugter i hotelugen.
Bemærk venligst:
Ombord på Nilkrydstogtet kan der i kahytterne på nederste dæk forekomme både støj, rysten og diesellugt fra maskinrummet og fra andre skibe, der lægger til ved samme kaj. Vi anbefaler, at du mod et tillæg (875 kr. per person) køber kahyt på et af de to øverste dæk – det er dog ikke muligt helt at undgå gener fra maskinerne. Når skibene lægger til, er der ikke nogen udsigt, da skibene lægger til ”i lag” sammen med andre.
Forudbestilt visum fås ved ankomst. Pas gyldighed min. 6 måneder frem.
Hvordan er standard på Nilkrydstogt?
Vi bruger lokale 5-stjernede Nilkrydstogtskibe (International 1.kl. standard). Vi arbejder kun med anerkendte rederier i Egypten. Nilkrydstogskibene er begrænset til en bestemt bredde og længde for at kunne passere sluserne på Nilen. Derfor er der som regel maksimalt 75 kahytter ombord på et Nilkrydstogt. Nilkrydstogtskibene fungerer som et flydende hotel med reception 24/7, central aircondition og med faciliteter som på et 1. kl. hotel herunder pool, lounge, lobbyområder, vaskeservice, daglig rengøring og Wi-Fi mod betaling.
Hvordan er kahytterne ombord på Nilkrydstogt?
Kahytterne er i god størrelse som hotelværelser, hvor der er plads til 2 voksne og 1 barn under 12 år.
Skibene har typisk fire dæk udover soldækket. Kahytterne ligger typisk på tre dæk. Alle kahytter ligger over vandkanten og er udvendige med vinduer. Nogle af vinduer kan ikke åbnes af sikkerhedsårsager på visse skibe.
I kahytterne på nederste dæk kan der forekomme både støj, rysten og diesellugt fra maskinrummet og fra andre skibe, der lægger til ved samme kaj. Vi anbefaler, at du mod et tillæg køber kahyt på et af de to øverste dæk – det er dog ikke muligt helt at undgå gener fra maskinerne. Når skibene lægger til, er der ikke nogen udsigt, da skibene lægger til ”i lag” sammen med andre.
Hvordan er sejlturen?
Skibene sejler langsomt og er ret stabile når de sejler for at give maksimum nydelse fra soldækket af scenarierne langs Nilens bredder. På en-ugesprogrammet begynder turen i Luxor, hvor der typisk er en til to nætter ved kajen før skibet sejler syd mod Aswan af en distance på 225 km. med en overnatning undervejs i Edfu. I Aswan bliver skibet typisk i tre nætter før der sejles tilbage til Luxor samme vej og med overnatning i Esna før skibet når Luxor for sidst nat i programmet. Der gøres også stop undervejs ved Edfu og Kom Ombo. Der planlægges at det meste af sejladsen foregår i dagtimerne, men skibet skal igennem slusen ved Esna og afhængig af ventetid ved slusen kan en del af sejlturen heromkring foregå tidligt om morgenen eller efter solnedgang.
Hvad betyder det, at det er helpension om bord på båden?
Helpension er inkluderet ombord på krydstogtsskibet og alle måltider indtages i skibets hyggelige restaurant. Morgenmad, frokost og middag serveres som regel som buffet og om eftermiddagen er der ofte te eller kaffe med kage. Alle måltider er inkluderet, men drikkevarer betaler du selv.
Typisk servering er international buffet og nogle af måltiderne serveres som sæt-menu. Drikkevarer er ikke inkluderet men der serveres på restaurant, baren og poolbaren masser af drikkevarer inklusiv alkoholiske drikkevarer og cocktails.
Hvad med drikkepenge, skal man give det?
Ja, drikkepenge er en væsentlig del af mange egypteres indtjeningsgrundlag, og tjeneren på restauranten, stuepigen, chaufføren på udflugtsbussen og andre i turistindustrien har en berettiget forventning om en mindre erkendtlighed.
Fra tid til anden kan man godt blive lidt irriteret over at blive spurgt om “bakshish” fra folk som åbenlyst ikke har ydet nogen form for service, og blot har gjort det til en levevej at få penge for ingenting eller meget lidt. Det kan f.eks. være ham, som uden at spørge læsser din kuffert op på en bagagevogn, eller ham som udpeger den bedste vinkel at tage et fotografi af solnedgangen, ham, der uopfordret følger dig over en trafikeret vej osv. osv. Giv ikke drikkepenge til dem, men gem skillingerne til de mennesker, der rent faktisk yder en eller anden form for service. Man bør ikke føle sig tvunget til at give drikkepenge, men gør det til dem der har fortjent det.
På vores Nilkrydstogt er drikkepenge til personalet, buschaufføren osv. en del af rejsen, og du bør beregne ca. 250 kr. pr. person i drikkepenge pr. uge.
Bemærk venligst:
* I dette program flyves der fra både Aarhus Airport og København hver søndag til Hurghada og derefter køres i bus til Luxor. (ca. 4 timers kørsel med stop)
Bemærk, at ved flyankomst til Hurghada senere end kl 1800 tilbringes den 1. nat på hotel i Hurghada.
Turen inkluderer:
* Fly Aarhus Airport eller København til Hurghada t/r.
* Transport med bus fra Hurghada til Luxor t/r.
* Transport fra hotellet ved Rødehavet til Hurghada lufthavn.
* 7 nætter ombord på 1. kl. Nilkrydstogt****+ med helpension.
* 7 nætter Luxor på hotel Stella Beach Resort & Spa Makadi Bay ****+ med All inclusive.
Ikke inkludereret:
* Visum til Egypten 240 kr. per pas- bestilles ved booking og leveres ved ankomst til Cairo. Pas gyldighed min. 6 måneder frem.
* Udflugtspakken er IKKE inkluderet i prisen og kan tilkøbes ved bestillingen til DKK 1.399 for voksne / DKK 999 for børn 6-11 år. Udflugtspakken kan også efterbestilles.
* Udflugtspakke for 1 uges Nilkrydstogt indeholder:
1. Kongernes dal, gravarbejderlandsbyen samt Memnon-kolosserne
2. Karnak- & Luxor-templerne
3. Esnatemplet
4. Kom Ombo-templet
5. Aswandæmningen, Philaetemplet og den ufærdige obelisk
* Ekstraudflugter:
Disse udflugter er ikke inkluderet i selve udflugtspakken, men kan tilkøbes separat.
• Ballonflyvning over Nildalen i Luxor.
• Abu Simbel-templerne med bus.
• Besøg i nubisk landsby ved Aswan.
• Lyd- og lysshow i Karnak eller Philaetemplet.
Andet:
Ombord på Nilkrydstogtet kan der i kahytterne på nederste dæk forekomme både støj, rysten og diesellugt fra maskinrummet og fra andre skibe, der lægger til ved samme kaj. Vi anbefaler, at du mod et tillæg køber kahyt på et af de to øverste dæk – det er dog ikke muligt helt at undgå gener fra maskinerne. Når skibene lægger til, er der ikke nogen udsigt, da skibene lægger til ”i lag” sammen med andre.
Kombinere 1 uge Nilkrydstogtskibet med helpension + 1 uge ved Rødehavet – Hurghada på Stella Beach Resort & Spa med All Inclusive.
Middag ombord på skibet/hotellet inkluderet.
Afrejse fra Danmark til Luxor:
Vi flyver fra København og Aarhus direkte til Hurghada (ca. 5 timer).
Vi kører fra Hurghada lufthavn i bus til Luxor (ca. 4 timer inkl. stop).
Bemærk, at ved flyankomst til Hurghada senere end kl 1800 tilbringes den 1. nat på hotel i Hurghada.
Morgenmad, frokost og middag er inkluderet.
I dag besøger vi verdens største tempelkompleks, Karnaktemplet, og efterfølgende afslutter vi i det smukke Luxortempel.
Om eftermiddagen er der bytur i Luxor, hvor vi går igennem basaren og oplever det mere moderne Luxor. Der er også gennemgang af uge programmet med vores guide ombord på skibet.
Morgenmad, frokost og middag er inkluderet.
Før daggry er der mulighed for at komme med på en ekstraudflugt med ballon over Vestbredden af Nilen i Luxor, hvor du kan se templer, grave og landskabet fra oven i den opgående morgensol.
Udflugt til Vestbredden i Luxor til kongegravene i Kongernes Dal, gravarbejderlandsbyen i Deir el Medina og Memnon kolosserne. Vi besøger et alabaster-værksted på turen.
Vi er tilbage til frokost, og efter frokost sejler vi mod slusen i Esna. Efter vi har passeret slusen, sejler skibet mod Edfu hvor skibet ligger til kaj i Edfu for natten.
Morgenmad, frokost og middag er inkluderet.
Om formiddagen er der afgang fra Edfu til Kom Ombo. Vi besøger dobbelttemplet i Kom Ombo ved ankomst til Kom Ombo, hvor vi spadserer op til templet. Skibet sejler efterfølgende mod Aswan, som vi når sidst på aftenen. Nyd scenerierne langs Nilens bred under sejladsen og ikke mindst den smukke solnedgang undervejs. Overnatning i Aswan.
Morgenmad, frokost og middag er inkluderet.
Om morgenen er der udflugt til Philaetemplet, der ligger på en ø bag den gamle dæmning, det gamle granitbrud med den ufuldendte obelisk og den store Aswan-dæmning. Undervejs besøger vi et papyrusinstitut, hvor vi får forklaret, hvordan de gamle egyptere lavede papir af papyrusplanten. Vi er tilbage fra udflugten omkring frokosttid.
Om eftermiddagen er der mulighed for at komme på ekstra udflugt til en nubisk landsby. Vi sejler gennem et naturskønt område med et livligt fugleliv. Resten af dagen er til fri disposition i Aswan, hvor skibet ligger natten over. Der er også mulighed for at komme på ekstra udflugt til det smukke Lyd & Lysshow i Philætemplet om aftenen.
Morgenmad, frokost er inkluderet.
Tidlig morgen er der mulighed for en ekstraudflugt til Abu Simbel ca. 275 km syd for Aswan. Templerne med bl.a. de gigantiske statuer af Ramses II blev flyttet, da man i 1960’erne opførte Aswandæmningen, og de er nogle af de mest imponerende seværdigheder i Egypten. Ellers er dagen til fri disposition i Aswan. Skibet sejler mod Esna efter frokost. Overnatning i Esna.
Morgenmad, frokost er inkluderet.
Vi besøger det lille Esnatemplet om morgenen. Skibet sejler igennem slusen ved Esna, og derefter fortsætter vi turen til Luxor, som vi når senere på eftermiddagen. Her er der mulighed for at komme på ekstra udflugt til Lys & Lyd-show i Karnaktemplet om aftenen.
Morgenmad på skibet er inkluderet
Rejselederen giver besked om, hvornår du skal være klar til afgang fra skibet til Rødehavet.
Transport til Hurghada i bil (4 timer), og ophold på hotel i Hurghada i 7 nætter med All Inclusive.
Her kan du slapper af og nyde det dejlig klima ved Rødehavet med dets azurblåt hav og smukke koralrev der vrimler med tropefisk alle regnbuens farver. Der er muligheder for mange udflugter ved Rødehavet med vores danske guider.
Transport fra hotellet i Hurghada til lufthavn og med fly til enten Aarhus eller København.
Programmet er vejledende og kan ændres. Det kan variere, hvor skibet ligger til kaj, samt hvilke dage de forskellige udflugter gennemføres. Ønsker du at deltage i de beskrevne udflugter, skal du tilkøbe udflugtspakken til Nilkrydstogtet samt evt. de nævnte ekstra udflugter.
Turen begynder med 7 nætter ombord på en 1. kl. Nilkrydstogt 4*+ med helpension. Skibet sejler fra Luxor til Aswan og retur til Luxor.
Efter Nilkrydstogtet tilbrings en uge på Hotel Stella Beach Makadi Bay****+ med All Inclusive.
Turen begynder med 7 nætter ombord på en 1. kl. Nilkrydstogt 4*+ med helpension. Skibet sejler fra Luxor til Aswan og retur til Luxor.
Efter Nilkrydstogtet tilbrings en uge på Hotel Stella Beach Makadi Bay****+ med All Inclusive.
Skriv dig op til vores nyhedsbrev
Når du modtager e-mail nyhedsbrev fra Atlantis, får du inspiration, gode tilbud og nyheder om og fra vores rejsemål.
Du kan altid afmelde dig ved at vælge ”Afmeld”-linket i bunden af nyhedsbrevet.
Telefonerne er åbne
09-17 man-fre
Lør-søn lukket
© Copyright 2022
Atlantis / Global Travel Scandinavia ApS
Medlem af Rejsegarantifonden nr. 3324
Medlem af
Cookie | Varighed | Beskrivelse |
---|---|---|
cookielawinfo-checkbox-analytics | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics". |
cookielawinfo-checkbox-functional | 11 months | The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional". |
cookielawinfo-checkbox-necessary | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary". |
cookielawinfo-checkbox-others | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other. |
cookielawinfo-checkbox-performance | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance". |
viewed_cookie_policy | 11 months | The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data. |