facebook

Hilton Sharks Bay Resort

Gæsternes vurdering4

Sharm el Sheikh - Egypten

  • Familievenligt resort
  • Flot koralstrand
  • Tæt på Soho Square

Direkte på stranden

Ja

Afstand centrum

1 km Soho

All Inclusive

Ja

Om hotellet

Hilton Sharks Bay er et afslappet og familievenligt All Inclusive-hotel. Hotellet er af ældre dato, men ligger rigtigt godt placeret i første række til vandet, tæt på lufthavnen og i gåafstand til det populære Soho Square. Hotellet er et stort hotel med flere mindre bygninger spredt over et stort område og delt op i to afdelinger.

Pool og strand

Hotellet har flere swimmingpools, herunder tre pools med vandrutsjebaner. Bemærk, at der er en aldersgrænse, således, at man minimum skal være fem år for at prøve rutsjebanen i børnepoolen.

Stranden er en lille klippestrand, som du kommer til ad en trappe eller nedgang. Fra stranden er der via en flydebro direkte adgang til et koralrev, hvor du kan få hoppe direkte ned i en farverig verden under havoverfladen.

Både ved stranden og i poolområderne er der liggestole og parasoller samt håndklædeservice for gæsterne.

Restauranter

I hotellets hovedrestaurant serveres alle måltider i buffetanretning. Herudover findes to a-la-carte restauranter, som bl.a. byder på alt godt fra havet. Bemærk at et besøg på denne restaurant ikke dækkes af All Inclusive. Desuden findes en italiensk restaurant.

Bemærk venligst, at udvalget af a la carte-restauranter og deres åbningsdage kan variere fra sæson til sæson, og at det ikke altid kan garanteres at samtlige a la carte-restauranter er åbne og tilgængelige på alle dage i løbet af opholdet.

Aktiviteter 

På Hilton Sharks Bay findes faciliteter såsom et spacenter med hamam, hvilket kræver ekstra tillæg. Det samme gælder skønhedssalonen. Et besøg i saunaen er gratis. Det samme gælder et besøg på tennisbanen samt i det lille fitnessrum.

Til de små findes en miniklub til børn i alderen 3-12 år. Herudover findes også et legerum. Bemærk venligst, at der ikke tales dansk i børneklubben.

Wifi er gratis på offentlige områder. Bemærk venligst, at kvaliteten af wifi-forbindelsen kan være meget svingende. Ønskes en stabil og hurtig forbindelse, anbefaler vi at man køber et lokalt datakort.

Pension 

Dit ophold på Hilton Sharks Bay er med All Inclusive.

Værelser

Standard dobbelt værelserne er hyggelige med have-udsigt, men forholdsvis små. Værelserne har brusebad, hårtørrer, aircondition, tv og telefon – og de fleste værelser har også en lille balkon eller terrasse. På den nyeste afdeling er der lidt størrer værelser med pooludsigt. Tillæg for større familieværelser.

Beliggenhed

Lufthavnsplateauet, cirka 12 km nord for Naama Bay. Der er shuttlebus til Naama Bay, som ligger knap 20 minutters kørsel fra hotellet.

Bemærk venligst,  uden for højsæson, kan  hotellet have én afdeling åben ad gangen og der kan derfor være perioder hvor ikke alle restauranter og faciliteter er åbne. Hotellet er af ældre dato og slitage kan derfor forekomme på eksteriør og møblement mm.

Standard på hoteller i Egypten
Vær opmærksom på, at Egyptens badebyer er moderne, men også at Egypten fortsat er et fattigt u-land. Det betyder blandt andet, at tingene ikke altid fungerer så strømlinet og effektivt, som man kunne ønske sig. Service og håndværk er ikke altid i top, og der kan gå lang tid før ødelagt hotelinventar bliver repareret. Det er ikke usædvanligt, at vandhanen drypper, en pære er sprunget, toilettet løber, strømmen går, døren binder eller at den opstillede ekstraseng ikke er i topkvalitet. Dette gælder også de 4- og 5-stjernede hoteller.

Hvorfor vælge Hilton Sharks Bay Resort

Kategori

  • Atlantis Kategori : 4
  • Officiel kategori : 4
  • Kundernes Vurdering : 4

Afstand

  • Afstand strand : Direkte på strand
  • Afstand lufthavn : 5 km
  • Afstand centrum : 12 km Naama Bay
  • Afstand centrum : 1 km Soho

Hotellets faciliteter

  • Air condition
  • Vaskeservice
  • Restauranter
  • Barer
  • Miniklub
  • Lægehjælp
  • Wifi : begrænset
  • Butikker
  • Reception 24/7
  • Room service

Strand/pool information

  • Direkte på stranden
  • Gratis badehåndklæde
  • Parasoller
  • Liggestole
  • Sandstrand : Klippestrand

Sport/underholdning

  • Udendørs pool
  • Børnepool
  • Poolbar
  • Vandrutsjebane
  • Parasoller
  • Solterrasse
  • Liggestole
  • Fitness
  • Bordtennis
  • Tennis : mod betaling
  • Aerobic
  • Beach volleyball
  • Boccia
  • Dart
  • Underholdning
  • Underholdning for børn
  • Massage : mod betaling
  • Sauna : mod betaling

Værelsesfaciliteter

  • Air condition
  • Badeværelse
  • Satellit-/kabel-tv
  • Safe box
  • Hårtørrer
  • Minibar

Måltider

  • All Inclusive

Betaling

  • Visa
  • Mastercard

Hoteltype

  • Strandhotel
  • Pool
  • Spa-afdeling

Rejseform

  • All Inclusive
  • Familie

Hotellet ligger i den sydlige del af Sharm El Sheikh med udsigt over Det Røde Hav. Hotellet ligger omkring 12 km fra det berømte centrum af byen Naama Bay (ca. 20 minutters kørsel), hjem for det vigtigste indkøbsområde. Der er også kun 5 km til lufthavnen Sharm El Sheikh (omkring 10 minutters kørsel).

Hotellet har flere swimmingpools, herunder tre pools med vandrutsjebaner. Bemærk, at der er en aldersgrænse, således, at man minimum skal være fem år for at prøve rutsjebanen i børnepoolen.

Stranden er en lille klippestrand, som du kommer til ad en trappe eller nedgang. Fra stranden er der via en flydebro direkte adgang til et koralrev, hvor du kan få hoppe direkte ned i en farverig verden under havoverfladen.

Både ved stranden og i poolområderne er der liggestole og parasoller samt håndklædeservice for gæsterne.

På Hilton Sharks Bay findes faciliteter såsom et spacenter med hamam, hvilket kræver ekstra tillæg. Det samme gælder skønhedssalonen. Et besøg i saunaen er gratis. Det samme gælder et besøg på tennisbanen samt i det lille fitnessrum.

Til de små findes en miniklub til børn i alderen 3-12 år. Herudover findes også et legerum. Bemærk venligst, at der ikke tales dansk i børneklubben.

Wifi er gratis på offentlige områder. Bemærk venligst, at kvaliteten af wifi-forbindelsen kan være meget svingende. Ønskes en stabil og hurtig forbindelse, anbefaler vi at man køber et lokalt datakort.

 

Standard dobbelt værelserne er hyggelige med have-udsigt, men forholdsvis små. Værelserne har brusebad, hårtørrer, aircondition, tv og telefon – og de fleste værelser har også en lille balkon eller terrasse. På den nyeste afdeling er der lidt størrer værelser med pooludsigt. Tillæg for større familieværelser.

Hilton Sharks Bay All Inclusive-program

Bemærk venligst, at All Inclusive programmet er vejledende og der tages forbehold for ændringer. Det endelige program udleveres ved ankomst til hotellet.

Mad og snacks:

Morgenmad, åben buffet* i Mattam/Mahfouz fra kl. 06.30-10.30

Wienerbrød i Sunset Bar og Waves Bar fra kl. 11.00-12.00

Frokost, åben buffet* i Mattam/Mahfouz fra kl. 13.00-15.00

Snacks i Sunset Bar og Waves Bar fra kl. 14.00-16.00

Middag, åben buffet* i Mattam/Mahfouz fra kl. 19.00-22.00

 

*Bemærk, at du kan benytte restauranten i den del af hotellet, hvor du er indlogeret.

 

Diverse Drikkevarer (uden for måltider):

Pool Bar fra kl. 09.00-18.30

Sunset Bar fra kl. 09.00-18.00

Chill Out Bar fra kl. 18.30-00.00

Olympic Bar fra kl. 18.30-00.00

Waves Bar fra kl. 09.00-18.00

Splash Bar fra kl. 10.00-18.00

 

Espresso, cappucino, caffe latte, friskpresset juice, alle former for importeret spiritus og vin/champagne samt shisha (vandpibe) og specielle drinks er ikke en del af Hilton Sharks Bay All Inclusive-program og kræver almindelig betaling. Alle drikkevarer serveres i glas. Alkohol serveres i tidsrummet kl. 11.00-00.00. Drikkevarer serveret i tidsrummet 00.00-09.00 ud over måltiderne er mod almindelig betaling.

 

Aktiviteter

Tennis (dagtimerne), minigolf, volleyball, bordtennis, fitnesscenter (åbent 24 timer, adgang med værelseskort), snorkling.
Kids Paradise 10.00-18.00.

Bemærk, at visse aktiviteter kan kræve reservation, og at udlevering af udstyr kan være mod depositum.

 

Andet

Følgende aktiviteter tilbydes mod betaling: Dykning, internet, billard, personlig tennistræner, massage, babysitter, billeje. Det er tilladt at benytte alle faciliteter i begge hotellets afdelinger, uanset hvilken afdeling du er indlogeret i.*

 

*Der tages forbehold for at en af afdelingerne kan være lukket uden for højsæson.

 

Generelle regler

All Inclusive-programmet ophører ved check ud, dog senest kl. 12.00 middag på afrejsedagen. Herefter betales almindeligt for mad og drikke. Vær opmærksom på at udskænknings- og spisestederne nævnt ovenfor kan ændres fra hotellets side med ganske kort varsel. Vi gør opmærksom på at det ikke er tilladt at bringe mad og drikke fra restauranterne og barerne med op på værelset. Vær også venligst opmærksom på, at hotellet ikke tillader badetøj til frokost og shorts til middag. Det er ikke tilladt at bringe mad og drikkevarer fra et udskænkningssted til et andet.

 

All Inclusive i Egypten

All Inclusive i Egypten betyder, at du har 3 måltider inklusiv i prisen samt drikkevarer af lokale mærker i et bestemt tidsrum, som er specificeret på dit All Inclusive program ovenfor. Dine måltider kan indtages i hotellets buffet-restaurant, og du vil på en almindelig buffet som oftest kunne finde et par forskellige slags kød, og/eller fisk samt flere forskellige slags tilbehør. Som oftest ris og pasta og/eller kartofler samt blandet salat. Lokale retter er som regel også at finde på buffeten. Det Egyptiske Køkken er mildt krydret og olieret og særligt, kylling, ris og lever er populære retter. Drikkevarer serveres, en ad gangen i små plasticglas. Der kan også være tale om selvbetjening. Alle drikkevarer er af lokale mærker.

 

 

Familiehotel med All Inclusive. Stort poolområde og adgang til farverigt koralrev direkte fra badebroen.