Vejledende dagsprogram for Nilkrydstogt:
Dag 1: Rejsedag.
Let frokost og middag ombord på skibet inkluderet.
Afrejse fra København:
Vi flyver direkte fra København til Hurghada (ca. 5 timer), og derfra kører vi i bus direkte til Luxor (ca. 5 timer inkl. stop).
Afrejse fra Billund:
Vi flyver direkte fra Billund til Hurghada (ca. 5 timer), og derfra kører vi i bus direkte til Luxor (ca. 5 timer inkl. stop)
Ombord på skibet er der velkomstmøde med vores guide.
Dag 2: Luxor
Morgenmad, frokost og middag er inkluderet.
Tidlig morgen er der udflugt til Vestbredden i Luxor til kongegravene i Kongernes Dal, Dronning Hatshepsuts mindetempel Deir el Bahri, gravarbejderlandsbyen i Deir el Medina og Memnon-kolosserne. Vi besøger et alabaster-værksted på turen. Vi er tilbage igen til frokost.
Om eftermiddagen er der bytur i Luxor, hvor vi går igennem basaren og oplever det mere moderne Luxor. Der er også gennemgang af ugeprogrammet med vores guide ombord på skibet.
Dag 3: Luxor – Esna
Morgenmad, frokost og middag er inkluderet.
Før daggry er der mulighed for at komme med på en ekstra udflugt med ballon over Vestbredden af Nilen i Luxor, hvor du kan se templer, grave og landskabet fra oven i den opgående morgensol.
Om morgenen begynder vi ved verdens største tempelkompleks, Karnaktemplet, og efterfølgende afslutter vi i det smukke Luxortempel. Vi er tilbage til frokost, og efter frokost sejler vi mod slusen i Esna. Efter vi har passeret slusen, ligger skibet til kaj i Esna for natten.
Dag 4: Esna – Kom Ombo – Aswan
Morgenmad, frokost og middag er inkluderet.
Om formiddagen er der afgang fra Esna til Kom Ombo. Vi besøger dobbelttemplet i Kom Ombo ved ankomst, hvor vi spadserer op til templet. Skibet sejler efterfølgende mod Aswan, som vi når sidst på aftenen. Nyd scenerierne langs Nilens bred under sejladsen og ikke mindst den smukke solnedgang undervejs. Overnatning i Aswan.
Dag 5: Aswan
Morgenmad, frokost og middag er inkluderet.
Om morgenen er der udflugt til Philaetemplet, der ligger på en ø bag den gamle dæmning, det gamle granitbrud med den ufuldendte obelisk og den store Aswan-dæmning. Undervejs besøger vi et papyrusinstitut, hvor vi får forklaret, hvordan de gamle egyptere lavede papir af papyrusplanten. Vi er tilbage fra udflugten omkring frokosttid.
Om eftermiddagen er der mulighed for at komme på ekstra udflugt til en nubisk landsby. Vi sejler gennem et naturskønt område med et livligt fugleliv. Resten af dagen er til fri disposition i Aswan, hvor skibet ligger natten over. Der er også mulighed for at komme på ekstra udflugt til det smukke Lyd & Lysshow i Philætemplet om aftenen.
Dag 6: Abu Simbel – Edfu
Morgenmad, frokost og middag er inkluderet.
Tidlig morgen er der mulighed for en ekstra udflugt til Abu Simbel ca. 275 km syd for Aswan. Templerne med bl.a. de gigantiske statuer af Ramses II blev flyttet, da man i 1960’erne opførte Aswan-dæmningen, og de er nogle af de mest imponerende seværdigheder i Egypten. Der er også mulighed for ekstra udflugt til det nubiske museum i Aswan. Skibet sejler mod Edfu senere på eftermiddagen. Overnatning i Edfu.
Dag 7: Esna – Luxor
Morgenmad, frokost og middag er inkluderet.
Om morgenen sejler vi mod Esna, hvor vi besøger det lille Esna-tempel før frokost. Skibet sejler igennem slusen ved Esna, og derefter fortsætter vi turen til Luxor, som vi når senere på eftermiddagen. Her er der mulighed for at komme på ekstra udflugt til Lys & Lyd-show i Karnaktemplet om aftenen.
Dag 8: Hjemrejse eller en ekstra uges ophold i Egypten
Morgenmad og let frokost er inkluderet.
Det er tid til at tage hjem eller at tage videre på en ekstra uges program i Cairo, Luxor eller Hurghada.
Rejselederen giver besked om, hvornår du skal være klar til afgang fra skibet.
Hjem til København fra Luxor og Hurghada:
Fra Luxor: Vi kører i bus fra Luxor til Hurghada (ca. 5 timer inkl. stop), og derfra flyver vi direkte til København (ca. 5 timer).
Fra Hurghada: Vi flyver direkte fra Hurghada til København (ca. 5 timer).
Hjem til Billund fra Luxor og Hurghada:
Fra Luxor: Vi kører i bus fra Luxor til Hurghada (ca. 5 timer inkl. stop), og derfra flyver vi direkte til Billund (ca. 5 timer).
Fra Hurghada: Vi flyver direkte fra Hurghada til Billund (ca. 5 timer).
Kombiner din uge på Nilen med en ekstra uge i Egypten
Vi har mange spændende forslag til, hvordan du kan forlænge din ferie på Nilen med ekstra uge i Egypten på et af vores dejlige feriemål::
1) Kombiner Nilkrydstogtet med en ekstra uge i Cairo og Luxor eller i Cairo og Hurghada.
2) Kombiner Nilkrydstogtet med en ekstra uge i Luxor eller i Hurghada.
Du kan se alle programmerne under Rundrejser i Egypten og kombinationsrejser med Nilkrydstogt.
Programmet er vejledende og kan ændres. Det kan variere, hvor skibet ligger til kaj, samt hvilke dage de forskellige udflugter gennemføres. Ønsker du at deltage i de beskrevne udflugter, skal du tilkøbe udflugtspakken til Nilkrydstogtet samt evt. de nævnte ekstraudflugter.
Bemærk venligst, at priserne på Nilkrydstogt og rundrejsen Kefren er eksklusive udflugtspakkerne, som kan tilkøbes ved køb af rejsen. Standard udflugtspakke på nilkrydstogt koster DKK 1.399,- pr. person og en standard udflugtspakke på Kefren-rundrejsen koster DKK 2.399,- pr. person. På Keops-rundrejsen er udflugtspakken inkluderet i rejsens pris (ekstraudflugter er ikke inkluderet). Tillæg for garanti for et af de øverste dæk. Visum 210,- tilkommer. Alle transfers er inklusiv.
Bemærk venligst, at vi på vores krydstogter både har en dansktalende serviceguide og en engelsktalende lokalguide med. Visse udflugter vil blive guidet af den engelsktalende lokalguide iht. egyptisk lovgivning.
Forudbestilt visum fås ved ankomst. Pasgyldighed min. 6 måneder frem.
Forudbetalt visum fås ved ankomst til destinationen. Pasgyldighed min. 6 måneder frem. Denne rejse er med rejselederservice.
Standardværelse til 2 voksne og 2 børn (Gælder ikke voksen hoteller)
Bemærk venligst, hvis du har booket et standardværelse til 2 voksne og 2 børn, vil der kun være opredning til et barn. En opredning er ikke nødvendigvis en seng men en sovesofa eller lign. Det andet barn forventes at dele seng med en af forældrene. Er det andet barn en baby (0-23 måneder), kan du bestille en babyseng til værelset. Vi anbefaler, at du, når det er muligt, bestiller et familieværelse, så der er plads til alle. Vi gør opmærksom på, at der dog ikke er familieværelser til rådighed på alle hoteller.
Standard på hoteller i Egypten
Vær opmærksom på, at Egyptens badebyer er moderne, men også at Egypten fortsat er et fattigt u-land. Det betyder blandt andet, at tingene ikke altid fungerer så strømlinet og effektivt, som man kunne ønske sig. Service og håndværk er ikke altid i top, og der kan gå lang tid før ødelagt hotelinventar bliver repareret. Det er ikke usædvanligt, at vandhanen drypper, en pære er sprunget, toilettet løber, strømmen går, døren binder eller at den opstillede ekstraseng ikke er i topkvalitet. Dette gælder også de 4- og 5-stjernede hoteller.
Er rejsen egnet for bevægelseshæmmede personer?
Denne rejse egner sig ikke til bevægelseshæmmede personer, da indretningen og terrænet på hotelområdet er ujævnt og kan forekomme udfordrende. Har du behov for mere information om rejsens egnethed, for bevægelseshæmmede personer, er du velkommen til at kontakte os på mail@atlantisrejser.dk
Læs mere